İnşaat Nedir

İnsanoğlu, geçmişten bugüne hayatının her anında ve her alanında korunma ihtiyacı duymuştur. Bu korunma ihtiyacı, ilk zamanlarda buzullar eriyip, buzul çağı sona erdikten sonra mağaralardan çıktıklarında vahşi doğanın etkisi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Bu sonuçla birlikte, bir çok değişik uygulama ve yapı insanların hayatlarına girme olanağı bulmuştur. Barınma ihtiyacı, yerleşik hayata geçim ile birlikte daha da artmıştır, bunun nedeni insanlar göçebe bir hayat sürerken, bütün eşyalarını at sırtında taşıdıkları için, gittikleri her yere, her ana rahat bir şekilde yerleşerek, barınma sorunlarını rahat bir şekilde halletmişlerdir. Yerleşik hayat fikri, aslına bakarsanız, tarım ile birlikte ortaya çıkmıştır. İnsanlar, tohumları ekerek, tarlaları sürerek başladıkları bu yerleşik hayat yolculuğunda bir şekilde hayatta kalmak için, barınma sorunlarını çözme girişimlerinde bulunmuşlardır. Bu girişimlerinden en büyüğü de hayatlarını sürdürüp, onlara geçim kaynağı sunan tarlalarının yakınlarına , yaşayacakları yerleri inşa etmeleridir. Bu sayede insanlığa yeni bir yaşam yapısı ortaya çıkmıştır; İnşaat. Bu yüzden inşaat kavramının tarihini görebilmek için ve inşaat nedir? sorusuna daha kaliteli ve daha sağlıklı bir şekilde cevap verebilmek için, bu sektörün geçmişine dönebilmemiz gerekir.
 

İnşaat Hizmeti Veren Bandırma İnşaat Firmalarına Ulaşmak İçin Hemen Tıklayın.

 

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekirse, hepimizin de bildiği gibi inşaat insanların hayatlarında, oldukça önemli bir yere sahiptir. Taşıdığı bu önem, onun gittikçe büyüyen bir piyasaya sahip olmasına bu ve bu piyasada etkin bir hakimiyet sahibi olmasına büyük ölçüde olanak tanımıştır.

Kelime anlamına bakarsak bir mimarlık terimi olan inşaat;  yapı ya da yapı çevresinin, altyapının projenin oluşturulma, montaj işlemidir. Arapça dilinden, inşaa sözcüğünden gelmektedir. Türkçede ki karşılığı ise yapıdır. İnşaat sektörü içerisine hangi alanlar, hangi konular girer diye sorarsak; Türkiye sınırları içinde veya yabancı ülkelerde, resmi ve özel kurum ve kuruluşları tarafından kapalı zarf, açık arttırma, eksiltme, teklif alma ve pazarlık usulü ile ihaleye çıkarılacak her türlü küçük ve büyük yapıların her türlü inşaat işlerini anahtar teslimi taahhüt etmek, her türlü dekorasyon işleri, tamirat ve boya işleri yapmak,  dekorasyonla ilgili spor salonlarının saha çizimi, boya, parke ve cam cila, duvar kağıdı, halıfleks, asma tavan-kartonpiyer, fayans kalebodur, su ve elektrik tesisatı, çatı tadilat işleri yapmak ve daha bir çok konu inşaat sektöründe ki önemli konulardandır.